Rezerwat torfowy

Bór na Czerwonem

Daj się oczarować przyrodzie

Jeśli chcesz zobaczyć niesamowity zakątek przyrody, który jest jednym z najdłużej chronionych w Polsce, wybierz się do Boru nad Czerwonem. To idealne miejsce dla miłośników natury, którzy chcą odpocząć od miejskiego hałasu. Każdy przyjeżdżający do miasta zachwyci się tym uroczym zakątkiem. 

Szukasz najpiękniejszego miejsca w Polsce? Dobrze trafiłeś! Bór na Czerwonem jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce. Zajmujące około 114 ha.

Jak w tym miejscu powstały torfowiska? Około 8 tysięcy lat temu, gdy lodowce ustępowały zostawiły na tym obszarze grube warstwy żwirów nasiąkniętych wodą. Z czasem ten obszar pokryła glina nieprzepuszczająca wody, tworząc wyjątkową przestrzeń do podziwiania i relaksu.  

Początkowo rezerwat był bardzo mały, miał tylko 5 ha i z roku na rok zmniejszał się przez wydobywanie torfu. Po II wojnie światowej powiększono rezerwat do prawie 50 ha, a od 2003 r. dzięki Nadleśnictwu Nowy Targ powiększono go do 114,66 ha.

Nazwa „Czerwonem” pochodzi od glonów Zygonium ericetorum, które rosną na terenie rezerwatu i jesienią zmieniają kolor na czerwony.

Dojazd do rezerwatu jest ukryty za lotniskiem aeroklubu w Nowym Targu. By dojechać na miejsce, trzeba się kierować w stronę ulicy Lotników, gdzie można zostawić samochód na darmowym parkingu.