Magiczny rezerwat przyrody

Przełom Białki

Bumerang i malowidła naskalne

Nieopodal Nowego Targu znajduje się wyjątkowy rezerwat przyrody z niezwykłą historią. W Jaskini Obłazowej znaleziono najstarsze ślady człowieka sprzed 40 tys. lat! W tym miejscu odkryto również pochodzący sprzed 30 tys. lat bumerang z ciosu mamuta, który jest najstarszym bumerangiem na świecie.

Jeśli szukasz niezwykłego miejsca, w którym możesz podziwiać piękno natury, poznać tajemnice historii i spróbować swoich sił w sportach ekstremalnych, to rezerwat Przełom Białki jest dla Ciebie idealny. Znajdziesz tutaj dwie imponujące skały: Obłazową i Kramnicę, które są nie tylko piękne, ale również bogate w skarby przyrodnicze i naukowe.

W Obłazowej Skale znajdują się trzy jaskinie, w których odkryto ślady ludzi sprzed 40 tysięcy lat oraz malowidła naskalne związane z Nocą Kupały. Na szczycie skały można też zobaczyć słowiańskie ślady kulturowe.

Czy wiesz, że Rezerwat Przełom Białki leży nad rzeką Białką, która jest jedną z najczystszych i najchłodniejszych rzek w Polsce! To idealne miejsce na orzeźwiającą kąpiel lub relaks na kamienistej plaży. Przy dobrej pogodzie w tym miejscu można podziwiać Tatry.

Absolutnie, rezerwat Przełom Białki to raj dla wspinaczy skalnych, którzy mają w tym miejscu  do wyboru około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Co jeszcze? Można tu też spróbować grotołazówstwa w Jaskini Obłazowej, która jest najdłuższą jaskinią w Pieninach Spiskich.

Rezerwat Przełom Białki to także miejsce o bogatej historii filmowej. Na terenie rezerwatu kręcono sceny do filmów: „Janosik„, „Trzecia Granica” oraz „Karol, Człowiek, który został papieżem”.

By uczcić pamięć znanego na Podhalu zbójnika, jedna z jaskiń nazywana została Jaskinią Janosika.