Rezewat przyrody

Skałka Rogoźnicka

Pocztówka z przeszłości

Lubisz niezwykłe miejsca? Interesuje Cię geologia? Nie zwlekaj wybierz się do Maruszyny, by zobaczyć przepiękne miejsce z niezwykłą historią. Nic dziwnego, że powstał tu wyjątkowy rezerwat przyrody. 

Z Nowego Targu, choć na chwilę warto się wybrać do Maruszyny na Skałkę Rogoźnicką. Ma ona około 670 m n.p.m. wysokości i składa się głównie z tzw. muszlowca, czyli skały organicznej, utworzonej z muszli i szkieletów morskich zwierząt, które jak się okazuje żyły w pradawnych morzach na tym obszarze!

Skałka Rogoźnicka jest rozdzielona na dwie części ciasnym wcięciem, które jest zasypane rumowiskiem.  W obu częściach skamieniałości są mocno wymieszane, a wnętrza muszli zawierają wykrystalizowany kalcyt.

Uwaga, jest to miejsce mało popularna turystycznie, do którego nie prowadzi żaden oznakowany szlak. Jak tu się dostać? Leśnymi ścieżkami z Rogoźnika lub Maruszyny! Według informacji, które znajdują się na tablicy Skałka Rogoźnicka jest chroniona jako rezerwat przyrody od 1961 roku. 

Szukasz innych pięknych miejsc w okolicy — zajrzyj koniecznie na Molo w Krauszowie! Marzy Ci się zwiedzanie Podhala na elektrycznym rowerze, mamy dla Ciebie rozwiązanie.