Poznaj najwyższy szczyt Gorców !

Centrum Gorc

Najwyższy punkt Gorców to Turbacz, który wznosi się na wysokości 1310 m n.p.m.  To wyjątkowe miejsce, z którego odchodzi sześć pasm górskich tworząc wielką gwiazdę.

Z Turbacza można podziwiać przepiękne krajobrazy Tatr, Beskidu Wyspowego i Pienin.

Z czego słynie Turbacz? Z przepięknych hal gorczańskich, na których wiosną rosną fioletowe krokusy  a latem duże i słodkie jagody. A gdy zaczyna robić się chłodniej miejsce to bywa okryte turbanem mgieł.  

Szczyt można zdobyć z wielu stron. Najczęściej wybierane drogi prowadzą z Kowańca – Oleksówek, Niedźwiedzia, Koninek i Obidowej. 

Na szczycie...

Na samym wierzchołku Turbacza, można zobaczyć kamienny obelisk i żelazny krzyż upamiętniające walki partyzanckie z czasów II wojny światowej.

Turbacz odegrał ważną rolę w polskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Na jego zboczach schronienie i walkę znaleźli partyzanci z Konfederacji Tatrzańskiej i Armii Krajowej, którzy używali schroniska PTTK jako miejsca kontaktu i schronienia.

Na szczycie znajduje się także metalowa płaskorzeźba z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Szczyt jest otoczony gęstym lasem świerkowym. 

W schronisku...

Na Turbaczu bywała Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki czy Martyna Wojciechowska. Dlaczego warto się tu wybrać? To idealne miejsce dla osób, które aktywnie spędzają wolny czas i chcą, choć na chwilę odpocząć od codzienności.

Schronisko posiada m.in.: 110 miejsc noclegowych. W obiekcie czynna jest restauracja, gdzie można zjeść przepyszną szarlotkę, a także sala kominkowa. 

W tym miejscu znajduje się czynna przez rok stacja ratunkowa Grupy Podhalańskiej GOPR. 

Rowerem na Turbacz

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek na dwóch kółkach, Turbacz to doskonałe miejscem dla Ciebie! Gorce nie tylko oferują piękne widoki, ale i wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Możesz wybrać się na Turbacz z Nowego Targu, Obidowej, Łopusznej, a także Rabki, podążając asfaltowymi drogami lub leśnymi ścieżkami. Po drodze napotkasz malownicze polany, wartkie potoki i urokliwe kapliczki. 

Nie zwlekaj i zaplanuj swoją wyprawę na Turbacz już dziś!

Zielonym szlakiem

Wybierz się najpopularniejszym szlakiem na Turbacz z Nowego Targu, który zachwyci Cię pięknymi widokami. Przecina go wiele polan i łąk, z których podziwiać można całą panoramę Tatr i Pienin. 

Nie zapomnij zabrać ze sobą wody i nakrycia głowy, gdyż trasa rzadko prowadzi lasami, co z jednej strony jest dużą zaletą,  bo daje to możliwość częstego podziwiania widoków, ale z  drugiej strony zmusza do jazdy w pełnym słońcu.

lub

Żółtym szlakiem

Trasa żółtym szlakiem jest dosyć urozmaicona -momentami stroma, innym razem prowadząca szerokimi drogami skrajem lasu. Tutaj będziesz miał okazję przejechać „górską autostradą„, jak jest nazywana Bukowina Miejska. 

Zachowaj ostrożność! Droga  w tym miejscu jest dopuszczona do ruchu dla mieszkańców, dlatego możesz tutaj spotkać przejeżdżające samochody bądź motocykle. 

Żółtym szlakiem warto się wybrać z uwagi na Kaplicę na Rusnakówce, gdzie odbywają się msze święte w soboty i niedzielę od kwietnia do października.

Kaplica Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców jest jednym z ulubionych miejsc turystów, którzy często wykonują w tym miejscu zdjęcia z uwagi na bardzo ciekawy, wręcz „bajkowy” wygląd Kaplicy.