Jak w PRL-u

Izba Zimnej Wojny
i Socjalizmu

Pomożecie? Pomożemy!

Pod Urzędem Miejskim w Nowym Targu, w podziemnym schronie, mieści się Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu, zwana też Muzeum Socjalizmu. 

Przed laty w tym miejscu mieściło się Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. Miało ono umożliwić pracę urzędu i koordynację obrony cywilnej w sytuacji wojny lub innego zagrożenia. Schron wyposażony był w stalowe drzwi, układ wentylacyjny, stację łączności i wyjście ewakuacyjne.

Obecnie w miejscu schronu znajduje się wyjątkowe Muzeum Socjalizmu, gdzie można podziwiać autentyczne pomieszczenia i wyposażenie z lat 50. i 60. XX wieku i poczuć klimat czasów socjalizmu.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. księgę czynów i zobowiązań społecznych na cześć 30-lecia PRL-u, tabliczkę z dawnej granicy ze Związkiem Radzieckim, stare telefony, radia, maszyny do pisania, lampy naftowe, łóżka polowe, a także maski przeciwgazowe. Dumnie prezentują się mundury, plakaty, pałki i figurki Lenina. Swego czasu w Nowym Targu planowano specjalne seanse kronik filmowych z czasów PRL-u …

Muzeum można zwiedzać w dni robocze po uprzednim skontaktowaniu się z osobami oprowadzającymi lub w dni wolne od pracy dla grup po telefonicznym uzgodnieniu. Muzeum znajduje się przy ul. Krzywej 1 w Nowym Targu.   Nowy Targ to także wyjątkowe Muzeum Drukarstwa.